

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 4.6 mm |
| Width | 3.95 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 3 W |
| Height | 2.28 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Impedance | 250 Ω |
| Working Voltage | 100 V |
| Forward Voltage | 1.5 V |
| Max Power Dissipation | 3 W |
| Power Dissipation | 550 mW |
| Breakdown Voltage | 105 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Zener Voltage | 100 V |
| Element Configuration | Single |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 3.7 mA |
| Reverse Current | 1 µA |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Zener Current | 15 mA |
| Schedule B | 8541100050 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 3192
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15389
Ext.Price$0.15389
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15389 | $0.15389 |
| 10 | $0.13724 | $1.37240 |
| 50 | $0.12240 | $6.12000 |
| 100 | $0.10670 | $10.67000 |
| 500 | $0.09302 | $46.51000 |
| 1000 | $0.08742 | $87.42000 |
| 3000 | $0.08216 | $246.48000 |
| 5000 | $0.07722 | $386.10000 |
